Udvikling af fremtidens affaldssystem til affaldshåndtering og kildesortering


PWS udvikler fremtidens affaldssystem

PWS har en førende position på det nordiske marked med produkter og services til rationel affaldshåndtering og kildesortering. PWS begyndte at fremstille affaldsspande i 1984.

Konstante forbedringer og produktudvikling i tæt samarbejde med vores kunder har bidraget til nogle af vores mest succesfulde systemer. Som svensk virksomhed er vi i PWS velbevandrede i, hvad der kræves for at have en effektiv affaldshåndtering. Vores produkter er tilpasset det nordiske klima og nordiske forhold.

Vi har udviklet vores produkter, så de kan bestilles i en standardversion. Derefter kan de nemt suppleres til endnu mere effektive systemer. Vores ambition er hele tiden at udvikle og forbedre PWS produkterne. Dermed kan vi imødekomme fremtiden og kravene til effektiv kildesortering med flere og flere fraktioner og øget genanvendelse.

Udviklet I norden til det skandinaviske vejr


Konstrueret til at kunne holde til en streng vinte

PWS arbejder tæt på markedet og har et grundigt kendskab til de virkninger, som det nordiske klima har på produkterne, f.eks. på affaldsbeholderne. Vores klima udsætter produkterne for stor belastning. Beholderen skal blandt andet kunne tåle lave temperaturer i kombination med den belastning, som den udsættes for ved tømning af fastfrosset affald. PWS har stor erfaring med at udvikle produkter til rationel affaldshåndtering. Derfor tilpasser vi udformning, materialer og godstykkelsen til de høje krav, der stilles i Norden.

Velvalgt materiale

Det rette materialevalg er vigtigt for, at produkterne kan holde til vinterklimaet og tømning af fastfrosset affald. Derfor vælges materialet til PWS’ produkter med stort omhu. Valget er baseret på mange års erfaring og et grundigt kendskab til det nordiske klima og de udfordringer, som følger med det. 

Blandt andet fremstilles alle beholdere fra PWS af højkvalitets stabil HDPE-plast i en kvalitet, som er særligt tilpasset til det nordiske klima. HDPE-plasten er testet og godkendt til temperaturer fra -40 ° til +80 °C. Beholderen har et velbalanceret tyngdepunkt, selv når den er fyldt. Både hjulakslerne af stål og beholderens udformning fører til høj stabilitet. Lågets vægt hindrer det i at åbne under blæst. Designet gør, at regnvand let løber af. 

De underjordiske systemer er konstrueret af materialer, som er tilpasset det miljø, som er tilpasset det miljø de placeres i, med galvaniserede metaldele. Papirkurvene til det offentlige rum er udformet til at klare det strenge udendørsklima året rundt. Desuden har vores kildesorteringsmøbler holdbare overflader, som er nemme at rengøre. 

Det er i hverdagen, at produkterne fra PWS udviser den høje kvalitet. Derfor er god formgivning, gennemtænkt konstruktion og et velafbalanceret materialevalg afgørende for holdbarheden.

Se vores produkter

Egen udviklingsafdeling


En samlet erfaring giver et godt resultat

PWS stræber efter at udvikle produkter, koncepter og detaljer, så de bedst muligt modsvarer de forventninger og krav, som vores kunder har. Vi samarbejder med vores kunder og tager hensyn til alle led i vores udviklingsarbejde. Dette gælder logistik, affaldsbortskaffelsen, tømning og håndtering samt sundheds-, ergonomi- og sikkerhedsaspekter. 

Vores styrke ligger i, at vi har interne ressourcer til hele forløbet. Det gælder fra idé – design – analyse – værktøjskonstruktion – tests – produktion – til færdigt produkt.

Stor teknisk kompetence

Hvad angår kortidsopbevaring af affald og genanvendeligt materiale har PWS stor kompetence og en stor samlet erfaring. Dette gælder særligt i de nordiske forhold med det krævende vinterklima.